ESD5Z12T1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 35
25V Clamp 9.6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523
SC-76, SOD-523
ESD5Z12T1G
DigiKey Part Number
ESD5Z12T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
ESD5Z12T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
ESD5Z12T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD5Z12T1G
Description
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESD5Z12T1G Models
Category
Power - Peak Pulse
240W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
55pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
SC-79, SOD-523
Voltage - Breakdown (Min)
14.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.6A (8/20µs)