1N5919BG
DigiKey Part Number
1N5919BGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5919BG
Description
DIODE ZENER 5.6V 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 3 W ±5% Through Hole Axial
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 3 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
2 Ohms