V14E14AUTO
DigiKey Part Number
F6389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E14AUTO
Description
VARISTOR 22V 3KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 V 3 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Current - Surge
3 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
10J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
10200 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
16 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
22 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max)
24.2 V