NX20P5090UKAZ
DigiKey Part Number
568-12897-2-ND - Tape & Reel (TR)
568-12897-1-ND - Cut Tape (CT)
568-12897-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX20P5090UKAZ
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 15WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB Power Delivery (PD) Protection + Switch IC, 5A @ 20V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NX20P5090UKAZ Models
Category
Voltage - Load
2.5V ~ 20V
Mfr
Current - Output (Max)
5A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
30mOhm
Part Status
Active
Fault Protection
Over Temperature, Over Voltage, Reverse Current, UVLO
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)