NX20P3483UKAZ
DigiKey Part Number
568-15322-2-ND - Tape & Reel (TR)
568-15322-1-ND - Cut Tape (CT)
568-15322-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX20P3483UKAZ
Description
IC PWR SWITCH 1:1 42WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB Power Delivery (PD) Sink/Source Switch IC with 100mA LDO
Category
Current - Output (Max)
5A
Mfr
Rds On (Typ)
28mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Slew Rate Controlled
Part Status
Active
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Reverse Current, UVLO
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Ratio - Input:Output
1:1
Supplier Device Package
42-WLCSP (2.91x2.51)
Interface
I2C
Package / Case
Voltage - Load
2.8V ~ 20V