183-037-113R531 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
183-037-113R531
DigiKey Part Number
183-37ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-037-113R531
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
183-037-113R531 Models
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C