181-M26-113R141
181-M26-113R141
181-M26-113R141
DigiKey Part Number
181-M2641RMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181-M26-113R141
Description
CONN D-SUB HD PLG 26POS R/A SLDR
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
181-M26-113R141 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C