PLE0G821MDO1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 163
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 8
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 4 309
Chemi-Con
In Stock: 490
820 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 5mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
PLE0G821MDO1
DigiKey Part Number
493-3064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLE0G821MDO1
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 4V TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PLE0G821MDO1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
7 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
4 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm