APS-4R0ELL821MJC5S
DigiKey Part Number
565-APS-4R0ELL821MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APS-4R0ELL821MJC5S
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 4V TH
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
5.5 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm