PMEG3005AEA,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG3005AEA,115 |
Description | DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOD323 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 30 V 500mA Surface Mount SOD-323 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMEG3005AEA,115 Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 30 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 70pF @ 1V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Discontinued at DigiKey | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 500mA | Supplier Device Package SOD-323 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 430 mV @ 500 mA | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |