RB551V-30-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-RB551V-30-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-RB551V-30-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-RB551V-30-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB551V-30-AU_R1_000A1
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 500mA Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 30 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
25pF @ 4V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Supplier Device Package
SOD-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 500 mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)