0430300003-12-B0
DigiKey Part Number
0430300003-12-B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0430300003-12-B0
Description
12" PRE-CRIMP A2040B BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Black 20 AWG Jumper Lead Socket to Cable (Round) Gold 12.0" (304.8mm)
Category
Wire Gauge
20 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Number of Rows
1
Contact End
Socket to Cable (Round)
Number of Conductors
1
Length
12.0" (304.8mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 565
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
12" PRE-CRIMP A2040A ORANGE
In-Stock: 0
12" PRE-CRIMP A2040G GREEN
In-Stock: 270
12" PRE-CRIMP A2040L BLUE
In-Stock: 0
12" PRE-CRIMP A2040N BROWN
12" PRE-CRIMP A2040R RED
In-Stock: 310
Alternate Length
2" PRE-CRIMP A2040B BLACK
3" PRE-CRIMP A2040B BLACK
4" PRE-CRIMP A2040B BLACK
5" PRE-CRIMP A2040B BLACK
6" PRE-CRIMP A2040B BLACK