PIC16LF18426T-I/JQ
DigiKey Part Number
150-PIC16LF18426T-I/JQTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC16LF18426T-I/JQCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC16LF18426T-I/JQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF18426T-I/JQ
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 16UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 16-UQFN (4x4)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz