MS1238H12B1+6-FHR-2EM
MS1238H12B1+6-FHR-2EM
MS1238H12B1+6-FHR-2EM
DigiKey Part Number
MS1238H12B1+6-FHR-2EM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS1238H12B1+6-FHR-2EM
Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 203.3 CFM (5.69m³/min) 4 Wire Leads
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Series
Noise
56.0dB(A)
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.85A
Air Flow
203.3 CFM (5.69m³/min)
Static Pressure
0.590 in H2O (147.0 Pa)