MS1238E12B-FHR-2EM
MS1238E12B-FHR-2EM
MS1238E12B-FHR-2EM
DigiKey Part Number
1570-1914-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS1238E12B-FHR-2EM
Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 271.1 CFM (7.59m³/min) 2 Wire Leads
Features
Auto Restart
Series
Noise
68.0dB(A)
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
3.40A
Air Flow
271.1 CFM (7.59m³/min)
Static Pressure
1.200 in H2O (298.9 Pa)