NDR-480-48
DigiKey Part Number
1866-3523-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NDR-480-48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 480W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 10A
EDA/CAD Models
NDR-480-48 Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
92.5%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.06" L x 3.37" W x 4.93" H (128.5mm x 85.5mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
48V