NDR-120-24
DigiKey Part Number
1866-3518-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NDR-120-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
EDA/CAD Models
NDR-120-24 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
88%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.47" L x 1.57" W x 4.93" H (113.5mm x 40.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
24V