L135-A589003500000
DigiKey Part Number
1416-1439-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-1439-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-1439-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L135-A589003500000
Description
LED LUXEON 3535L AMBER 3535
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color LUXEON 3535L Amber 1414 (3535 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L135-A589003500000 Models
Category
Temperature - Test
25°C
Mfr
Viewing Angle
115°
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1414 (3535 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
3535
Color
Size / Dimension
0.138" L x 0.134" W (3.50mm x 3.40mm)
Current - Test
100mA
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.05V
Thermal Resistance of Package
25°C/W
Current - Max
200mA