GR JTLPS1.23-G7H4-45-1-150-R33
DigiKey Part Number
475-GRJTLPS1.23-G7H4-45-1-150-R33TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GRJTLPS1.23-G7H4-45-1-150-R33CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GRJTLPS1.23-G7H4-45-1-150-R33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GR JTLPS1.23-G7H4-45-1-150-R33
Description
DURIS E 2835
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color DURIS® E 2835 Red 620nm (Typ) 1411 (3528 Metric)
Category
Current - Max
200mA
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
24lm (Typ)
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Wavelength
620nm (Typ)
Supplier Device Package
1411
Current - Test
150mA
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Lumens/Watt @ Current - Test
74 lm/W
Thermal Resistance of Package
9.7°C/W