GR VJLPL1.23-KQKS-A4R2-1-350-R18
DigiKey Part Number
475-GRVJLPL1.23-KQKS-A4R2-1-350-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GRVJLPL1.23-KQKS-A4R2-1-350-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GRVJLPL1.23-KQKS-A4R2-1-350-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED OSLON PURE 1414 RED 620NM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSLON® Pure 1414 Red 620nm (610nm ~ 630nm) 0505 (1313 Metric)
Category
Current - Max
1A
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
85lm (Typ)
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
150°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Wavelength
620nm (610nm ~ 630nm)
Size / Dimension
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.25V
Thermal Resistance of Package
4.5°C/W