V420LA10P
DigiKey Part Number
F3362-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V420LA10P
Description
VARISTOR 680V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
55J
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V