V420LT10
DigiKey Part Number
2156-V420LT10-ND
Manufacturer
Harris Corporation
Manufacturer Product Number
V420LT10
Description
VARISTOR 680V 2.5KA DISC 10MM
Customer Reference
Detailed Description
680 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Manufacturer
Harris Corporation
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
55J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V