SZ1SMC48AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMC48AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SZ1SMC48AT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SZ1SMC48AT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMC48AT3G
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A