SMC30J48A
DigiKey Part Number
497-SMC30J48ATR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SMC30J48ACT-ND - Cut Tape (CT)
497-SMC30J48ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC30J48A
Description
TVS DIODE 48VWM 76.6VC SMC
Detailed Description
76.6V Clamp 38A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMC30J48A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
76.6V