LFC600602CID
DigiKey Part Number
5666-LFC600602CID-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFC600602CID
Description
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 60 A 600V 2 Circuit Cartridge DIN Rail
Category
For Use With/Related Products
Class CC/CD Fuses
Mfr
Fuse Type
Cartridge
Series
Fuseholder Type
Block
Packaging
Box
Number of Circuits
2
Part Status
Active
Voltage
Mounting Type
Termination Style
Box Lug
Fuse Size
0.850" Dia x 1.880" L (21.6mm x 47.8mm)
Contact Material
Copper Alloy
Current Rating (Amps)
60 A