CCMR030.TXP
DigiKey Part Number
5666-CCMR030.TXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCMR030.TXP
Description
FUSE CARTRIDGE 30A 600VAC/500VDC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30A 600 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Approval Agency
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
30A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC