L6004D8RP
DigiKey Part Number
L6004D8RPTR-ND - Tape & Reel (TR)
L6004D8RPCT-ND - Cut Tape (CT)
L6004D8RPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6004D8RP
Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 4 A Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
15 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V