T405-600B
DigiKey Part Number
497-14801-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T405-600B
Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 4 A Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T405-600B Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
30A, 31A