2920L500/24SLDR
DigiKey Part Number
18-2920L500/24SLDRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-2920L500/24SLDRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-2920L500/24SLDRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2920L500/24SLDR
Description
PTC RESET FUSE 5.0A 24V 2920
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 5 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Category
Time to Trip
2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
18 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
5 A
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Trip (It)
10 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
50 A