1812L300/24SLER
DigiKey Part Number
18-1812L300/24SLERTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1812L300/24SLERCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1812L300/24SLERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L300/24SLER
Description
PTC RESET FUSE 3.0A 24V 1812
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 3 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
30 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Thickness (Max)
0.032" (0.82mm)
Current - Trip (It)
6 A
Current - Max
50 A