1812L075PR
DigiKey Part Number
F2151TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2151CT-ND - Cut Tape (CT)
F2151DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L075PR
Description
PTC RESET FUSE 13.2V 750MA 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 13.2V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812L075PR Models
Category
Time to Trip
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
100 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
450 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
13.2V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Current - Max
100 A