ERFSD075162RZ
DigiKey Part Number
5916-ERFSD075162RZTR-ND - Tape & Reel (TR)
5916-ERFSD075162RZCT-ND - Cut Tape (CT)
5916-ERFSD075162RZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERFSD075162RZ
Description
1812/0.75 AMP/16V/T&R
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
200 ms
Manufacturer
Excel Cell Electronic Co., Ltd.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
110 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
450 mOhms
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A