1.5SMB56A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
77V Clamp 19.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
1.5SMB56A
DigiKey Part Number
18-1.5SMB56ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1.5SMB56ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-1.5SMB56ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMB56A
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77V