ADPL44002ACPZN5.0-R7
DigiKey Part Number
505-ADPL44002ACPZN5.0-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADPL44002ACPZN5.0-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADPL44002ACPZN5.0-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADPL44002ACPZN5.0-R7
Description
IC REG LIN 5V 300MA 6-LFCSP-UD
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-LFCSP-UD (2x2)
EDA/CAD Models
ADPL44002ACPZN5.0-R7 Models
Current - Quiescent (Iq)
170 µA
Current - Supply (Max)
380 µA
PSRR
78dB ~ 40dB (10kHz ~ 1MHz)
Output Configuration
Control Features
Enable
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 200mA