0SPF030.H
DigiKey Part Number
5666-0SPF030.H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0SPF030.H
Description
FUSE CARTRIDGE 30A 1KVDC 5AG
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30A 1 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Approval Agency
CE, CSA, UL
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Current Rating (Amps)
30A
DC Cold Resistance
0.003 Ohms