0805J1000104JXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 17 192
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
0.1 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805J1000104JXT
DigiKey Part Number
0805J1000104JXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J1000104JXT
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805J1000104JXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)