APA1606SURCK
DigiKey Part Number
754-1054-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1054-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1054-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APA1606SURCK
Description
LED RED CLEAR CHIP SMD R/A
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 1.95V 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APA1606SURCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V
Mfr
Current - Test
20mA
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
645nm
Size / Dimension
1.60mm L x 1.20mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.20mm x 0.60mm