APA1606MGC
DigiKey Part Number
754-APA1606MGCTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APA1606MGCCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APA1606MGCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APA1606MGC
Description
1.6X0.6MM (0602) GREEN SMD LED
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 570nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, No Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
110°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
574nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.20mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
1.20mm x 0.60mm