T523H107M035APE070
DigiKey Part Number
399-20151-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-20151-1-ND - Cut Tape (CT)
399-20151-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T523H107M035APE070
Description
CAP TANT POLY 100UF 35V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2924 (7360 Metric) 70mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T523H107M035APE070 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
2924 (7360 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
H
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz