SD0805S040S0R5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SD0805S040S0R5 |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 500MA 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 500mA Surface Mount 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SD0805S040S0R5 Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package 0805 (2012 Metric) |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C |
Current - Average Rectified (Io) 500mA | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 480 mV @ 500 mA |