SM16B-SHLS-TF(LF)(SN)
SM16B-SHLS-TF(LF)(SN)
SM16B-SHLS-TF(LF)(SN)
DigiKey Part Number
455-3965-2-ND - Tape & Reel (TR)
455-SM16B-SHLS-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
455-SM16B-SHLS-TF(LF)(SN)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM16B-SHLS-TF(LF)(SN)
Description
CONN HEADER SMD R/A 16POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.039" (1.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.069" (1.75mm)
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
50V