DMN2005K-7
DigiKey Part Number
DMN2005K-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN2005K-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN2005K-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN2005K-7
Description
MOSFET N-CH 20V 300MA SOT23-3
Detailed Description
N-Channel 20 V 300mA (Ta) 350mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMN2005K-7 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7Ohm @ 200mA, 2.7V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
900mV @ 100µA
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±10V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
350mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 2.7V