B10B-PH-SM4-TB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 2 465
Datasheet
Similar
Aces Connectors
In Stock: 800
Datasheet
Connector Header Surface Mount 10 position 0.079" (2.00mm)
B10B-PH-SM4-TB(LF)(SN)
B10B-PH-SM4-TB(LF)(SN)
B10B-PH-SM4-TB
DigiKey Part Number
455-B10B-PH-SM4-TBTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-B10B-PH-SM4-TBCT-ND - Cut Tape (CT)
455-B10B-PH-SM4-TBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B10B-PH-SM4-TB
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.260" (6.60mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
8.6mm