DMP10H4D2S-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 1 498
Datasheet
P-Channel 100 V 270mA (Ta) 380mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
DMP10H4D2S-7
DigiKey Part Number
DMP10H4D2S-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP10H4D2S-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP10H4D2S-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP10H4D2S-7
Description
MOSFET P-CH 100V 270MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DMP10H4D2S-7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.8 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
87 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
380mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2Ohm @ 500mA, 10V