FI-XB30SSRLA-HF16
FI-XB30SSRLA-HF16
FI-XB30SSRLA-HF16
DigiKey Part Number
670-2894-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-XB30SSRLA-HF16
Description
CONN RCPT 30P 0.039 GOLD SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Board Cutout, Bottom Mount, Surface Mount, Right Angle, Reverse Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FI-XB30SSRLA-HF16 Models
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Packaging
Strip
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Non-Gendered
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Cable/Wire
Features
Grounding Pins, Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200V