IXFH150N30X3
DigiKey Part Number
238-IXFH150N30X3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH150N30X3
Description
MOSFET N-CH 300V 150A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 300 V 150A (Tc) 890W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
177 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13100 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
890W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.3mOhm @ 75A, 10V