IRF40B207 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 516
Datasheet
N-Channel 40 V 95A (Tc) 83W (Tc) Through Hole TO-220AB
IRF40B207
DigiKey Part Number
448-IRF40B207-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRF40B207
Description
MOSFET N-CH 40V 95A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IRF40B207 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2110 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 57A, 10V