BSZ160N10NS3GATMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 61 732
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 9 150
Datasheet
In Stock: 731
onsemi
Panjit International Inc.
Renesas Electronics Corporation
Rohm Semiconductor
STMicroelectronics
N-Channel 100 V 8A (Ta), 40A (Tc) 2.1W (Ta), 63W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8
BSZ160N10NS3GATMA1
DigiKey Part Number
BSZ160N10NS3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSZ160N10NS3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSZ160N10NS3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSZ160N10NS3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 8A/40A 8TSDSON
Detailed Description
EDA/CAD Models
BSZ160N10NS3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 12µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1700 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
2.1W (Ta), 63W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16mOhm @ 20A, 10V