RH6P040BHTB1
DigiKey Part Number
846-RH6P040BHTB1TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RH6P040BHTB1CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RH6P040BHTB1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH6P040BHTB1
Description
NCH 100V 40A, HSMT8, POWER MOSFE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 40A (Tc) 59W (Tc) Surface Mount 8-HSMT (3.2x3)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16.7 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1080 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
59W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-HSMT (3.2x3)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15.6mOhm @ 40A, 10V