BSC082N10LSGATMA1
DigiKey Part Number
BSC082N10LSGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC082N10LSGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC082N10LSGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC082N10LSGATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 13.8A 8TDSON
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 13.8A (Ta), 100A (Tc) 156W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
EDA/CAD Models
BSC082N10LSGATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 110µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
104 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7400 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
156W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V